طبیعت شمیران
معرفی مسیر کوههای شمال تهران
«شمیران» به جهت داشتن طبیعت مثال زدنی و مناظر به یادماندنی خود، از هزاران سال پیش ییلاق ساکنان «ری » باستان بوده است. در دوره «قاجاریه » نزدیک به نیمی از تهرانی ها از اواسط بهار تا آخر تابستان برای ییلاق به «شمیران » می رفته اند؛ به طوری که به گفته تاریخ نویسان، بسیاری از امور مملکت و ملاقات با خارجیها در «شمیران » و در زیر چادرهای ییلاقی انجام می گرفته است!!
کوههای شمال تهران (جدای از لواسانات و لشکرک) را می‌توان به صورت کلی از شرق به غرب به دارآباد، و پارک جمشیدیه، دربند، ولنجک و درکه تقسیم کرد. برای دسترسی به این مناطق کافی است خود را به مرکز شمیران یعنی میدان تجریش برسانید.
خوب از دارآباد شروع می‌کنیم. با کمی پیاده روی در جاده‌ای خاکی به پای کوه می‌رسیم. تابلوی بزرگی که نقشه منطقه را نشان می‌دهد جلب توجه می‌کند. از کنار تابلو مسیر پاکوب و زیگزاگ سمت راست را ادامه می‌دهید. کم‌کم ارتفاع می‌گیرد و به یالی می‌رسید که شما را به خط الراس منتهی به قله دارآباد متصل می‌کند که می‌توانید از مناظر روی خط‌الراس از جمله دماوند، سرکچال‌ها و … لذت ببرید خط الراس را ادامه می‌دهید و به قله دارآباد می‌رسید ( حدودا بطور میانگین سه ونیم ساعت زمان برای صعود لازم است) اگر تا به حال هیمالیا نرفته‌اید می‌توانید در اینجا بخشی از آن را در تیغه‌های زیبای بعد از قله دارآباد که به قله توچال منتهی می‌شود ببینید که در بهار به اوج زیبایی خود (اما خطرناک) می‌رسد.( لازم بذکر است برای عبور از این تیغه ها نیاز به آمادگی جسمانی و تجربه کوهنوردی بالا می باشد ) و یا اینکه وقتی به دوراهی می‌رسید مسیر مستقیم را پیش بگیرید و وارد دره شوید توسط جاده‌ای پاکوب و زیگزاگ و علامتگذاری شده از آبشار غلاک، آبشار چال پونه، آبشار چال مگس، آبشار کبوترخوان و آبشار دم‌اسبی و چشمه‌های درازلش، آب حیات و چهون و … باغچه خلیل دیدن کنید. «یادآور می‌شود که این مقاله فقط جهت آشنایی است، بهتر است که شما با شخص با تجربه وارد منطقه شوید به خاطر شرایط متغیر جوی دربها رو کلاً در کوهستان احتمال سیل داخل دره و رعد و برق روی خط الراس وجود دارد»
حال به سراغ جمشیدیه می‌رویم از میدان قدس (تجریش) توسط خودرو‌های شخصی، خود را به نزدیک پارک زیبای جمشیدیه در پای کوه می‌رسانیم. اکثراً این پارک به خاطر جذابیتهای خاص‌اش مثل آلاچیق‌های زیبا و نرده‌های چوبی و استخر سنگی و رستورانهای سنتی خود، در ارتفاع همیشه پذیرای سیل عظیمی از علاقه‌مندان به طبیعت است. بعد از پارک توسط جاده‌ای پهن و پاکوب از کنار رودخانه به سمت بالا حرکت کنید در سمت چپ مسیر درختان تا خود پناهگاه کلکچال شما را همراهی می‌کنند. مسیر خاکی و زیگزاگ را ادامه می‌دهید بعد از گذران چند کافه و دیدن دره‌های هول چران یکباغ و کلکچال در سمت چپ رو به پایین حدوداً بعد از ۳۰/۲ الی ۳ ساعت به اردوگاه کلکچال می‌رسید. در اینجا امکانات ورزشی و رفاهی خوبی برای یک روز تعطیل مهیاست بعد از اردوگاه شما می‌توانید به قله کلکچال، دره پیازچال، قله توچال ، پناهگار شیرپلا  و یا قله اسپیلت دسترسی پیدا کنید که مستلزم آمادگی جسمانی خوبی می‌باشد. در مورد جمشیدیه به همین اکتفا می‌کنیم .
در خصوص منطقه دربند به آگاهی می رساند. دربند را می‌توان به دو دسته دربند و گلابدره تقسیم کرد. شما برای گلابدره می‌توانید ماشین‌های شخصی باغ شاطر و یا امامزاده قاسم را سوار شوید و به پای کوه برسید در اینجا بعد از گذر از جنگل به جاده‌ای خاکی می‌رسید که در سمت چپ آن رودخانه‌ای جریان دارد.  بعد از گذر از سد کوچک بتونی وارد دره می‌شوید که صدای آب رودخانه وزش باد و رقص درختان خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهن شما پدیدار می‌کند.
حال به سراغ بخش دیگر دربند می‌رویم. برای دسترسی به دربند ماشین‌های واقع در میدان تجریش را سوار می‌شوید و خود را به مجسمه واقع در میدان سربند می‌رسانید بعد از مجسمه دیواره مارتینال در همین ابتدا به شما خوشامد می‌گوید. مسیر کافه‌ها را در کنار رودخانه پیش می‌گیرید و کم‌کم ارتفاع می‌گیرید بعد از گذر چند پل زیبای چوبی به ده تاریخی پس قلعه می‌رسد بعد از گذشتن از ده به پلی فلزی می‌رسید که از اینجا دو مسیر مقابل شماست یک مسیر زیر پل است که بعد از گذر از پل چوبی شما را به منطقه بندیخچال هدایت می‌کند که محل بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به سنگنوردی است. که هر هفته بسیاری از سنگنوردان را به سوی خود فرا می‌خواند و مسیر دیگر اینکه مستقیم مسیر را ادامه می‌دهید و بعد از گذر از چند کافه و کمی ارتفاع گرفتن دوباره به یک دوراهی می‌رسید که با تابلو مسیر را مشخص کرده است. مسیر بسیار سرسبز و زیباست
پس از دربند به منطقه ولنجک می‌رسیم از تجریش با ماشین خود را به ولنجک می‌رسانید. در اینجا دو حالت وجود دارد حالت اول اینکه بعد از گذشتن از پارکینگ توسط جاده‌ای آسفالته به ایستگاه یک تله کابین توچال می‌رسید. در اینجا امکانات رفاهی خوب و جذابی مهیاست خود را توسط جاده‌ای خاکی و مارپیچ به ایستگاه دوم می‌رسانید.. از اینجا به بعد درختان دیگر شما را همراهی نمی‌کنند. اما در عوض شما می‌توانید منظره‌ی بسیار زیبایی را از شهر بزرگ تهران ببینید اینجا را بام تهران نیز می‌نامند از اینجا شما می‌توانید در سمت شرق به سمت دربند و در سمت غرب به سمت درکه سرازیر شوید که بدون شناخت کافی از منطقه امکان‌پذیر نیست. حالت دوم اینکه شما اگر قصد اسکی دارید می‌توانید با سوارشدن بر کابین در ایستگاه یک ودیدن مناظری چون دره‌های عمیق و سرسبز خود را در کمتر از یک ساعت به ایستگاه ۷ در پیست اسکی توچال برسانید که می‌توان پیست را به کاسه‌ای سفید تشبیه کرد که هتل توچال مانند یاقوت قرمزی در وسط آن می‌درخشد این کوهپیمایی مکانیکی نیز لذت خاص خود را دارد. از ایستگاه هفت نیز شما می‌توانید توسط جاده‌ی تاریخی ناصری خود را به امامزاده داود و شهرستانک برسانید که بدون تجربه کافی این امر ممکن نیست .

 حال در پایان به درکه می‌رسیم. از تجریش توسط ماشین خود را به میدان درکه می‌رسانید و بعد از سلامی خدمت آقا امامزاده سید محمدولی مسیر پاکوب در کنار رودخانه را به سمت بالا ادامه می‌دهید. بعد از گذر از هفت حوض و دره گورا و چند کافه به دوراهی می‌رسید که علامت مشخصی هم ندارد مسیر سمت چپ به سمت جنگل کارا می‌رود. که محل مناسبی برای استراحت و اتراق می‌باشد. از جنگل شما می‌توانید قله چین کلاغ و قله زیبای دوشاخ و سیاه سنگها را صعود کنید که دوباره به تجربه و شناخت شما بستگی دارد. (لازم به ذکر است که این قله‌ها را می‌توان از سعادت آباد و فرحزاد از یال غربی قله نیز صعود کرد). اگر مسیر سمت راست دوراهی را ادامه دهید وارد دره‌ای عمیق می‌شوید که بسیار جالب مهیج و واقعاً دیدنی است. صوت خوش بلبل و رودخانه و درختان سرسبز سربه فلک کشیده روح آدمی را جلا می‌دهند خدا در همین نزدیکی است او را می‌ستاییم و شکر نعمتش را به جا می‌آوریم.
خوب ما مقاله را در اینجا به پایان می‌رسانیم فقط امیدواریم در شما انگیزه‌ای ایجاد کرده باشیم تا قدم به دامان طبیعت بگذارید و پی به اسرار و مواهب آن ببرید. این امکان پذیر نخواهد بود مگر با عمل و حرکت.
منبع: سایت همت شمیران