زیارتگاههای شمال تهران

شمال تهران با آب و هوای لطیف و کوهستانی اش اگرچه روزگاری تفرجگاه ییلاقی مردم به شمار می رفت، اما شاید مهم تر از آن وجه زیارتی شمیرانات بود که باعث می شد مردم از هر طبقه اجتماعی به این دهستان شمالی سفر کنند و آخر هفته خود را با زیارت و سیاحت در امامزاده های این منطقه بگذرانند.
معروف ترین و پرترددترین زیارتگاه شمیران امامزاده صالح(ع) است. امامزاده صالح بقعه ای منسوب به برادر امام رضا (ع) و پسر امام موسی کاظم (ع) است که درست در ابتدای پل تجریش قرار گرفته است. گفته می‌شود که سر این امامزاده در این آرامگاه مدفون است و بدن او در آرامگاهی با نام مشابه واقع در میدان عالی قاپو اردبیل.
اما بنای بقعه اصلی این زیارتگاه، یک ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکم را شامل می شود که با دیوارهای قطور ساخته شده و معماری آن به سده هفتم و هشتم می رسد.
مهم ترین نماد زیارتگاه امام زاده صالح(ع) درخت تنومند و پیر حیاط آن بود که سال ها پیرمرد کفاشی در این درخت زندگی می کرد و به کسب و کارش می پرداخت اما متاسفانه بعد از تغییر شکل میدان تجریش و ایجاد فضاهای جدید، درخت چنار قطع شد تا این زیارتگاه یکی از ماندگارترین نمادهای طبیعی اش را از دست بدهد.
بد نیست بدانید که صحن و حیاط این بقعه در گذشته به عنوان گورستان عمومی مردم شمیرانات مورد استفاده قرار می گرفت.

امامزاده قاسم(ع)

امامزاده قاسم (ع) را باید در خیابان دربند زیارت کنید. جایی که محله ای به همین نام ساخته شده و از مناطق خوش آب و هوای شمال تهران به حساب می آید. البته در مورد هویت شخصی و تاریخی امام‌زاده قاسم(ع) اطلاعات دقیقی در دست نیست‌. عده‌ای ایشان را قاسم‌بن حسن‌بن علی‌بن ابی‌طالب می‌دانند که همراه امام‌حسین‌(ع‌) در واقعه کربلا شهید شده اما به روایتی دیگر او از نوادگان شهربانو، دختر یزدگرد سوم‌ است‌.

با تمام این ها، شهرت این بنا مربوط به سال963 ه.ق، است که شاه طهماسب صفوی بنای اولیه را تأسیس کرد و دستور ساخت مقبره و ضریح را داد. دومین بازسازی به دستور فتحعلی‌شاه قاجار انجام شد.

امامزاده اسماعیل (ع)
اما امامزاده اسماعيل (ع) چيذر از نوادگان امام موسي كاظم(ع) است و گفته مي‌شود كه در زمان شهادت 19 سال داشته و در همان منطقه چيذر شهيد شده است.

نقشه بارگاه تقريبا مربع شكل و مساحتش (بنا و حياط) حدود150 متر مربع است و درگذشته ضريحي چوبي داشته كه مدتي است آن را عوض كرده‌اند. در سبز رنگش بيشتر به در باغ‌هاي سحرآميز قصه‌هاي قديمي شبيه است، گنبدش سبز است و ديوارهاي آجري داخلش نيز با رنگ سبز نقاشي شده و نيمه پاييني آنها با سنگ مرمر پوشيده شده است.

امامزاده علي ‏اكبر(ع)

در شمال شرق شهر تهران،در محله چيذر قرار گرفته است. شجره ايشان را منتسب به امام زين‏العابدين(ع) مي‏دانند. همچنين به لحاظ قدمت، امامزاده تقريباً به 900 سال قبل بازمي‏گردد. بعلاوه يكي از بوميان ميانسال (حدود 55 ساله) كه مدت 40 سال است در اين منطقه زندگي مي‏كند، قدمت امامزاده را مقارن با ورود حضرت عبدالعظيم به شهرري مي‏داند.

منبع :تبیان